Urządzenia do podawania chemii: spryskiwacze, wytwornice piany itp.

Home / Urządzenia do podawania chemii: spryskiwacze, wytwornice piany itp.

Posiadamy w ofercie urządzenia zwane opryskiwaczami (nazywane także spryskiwaczami czy eżektorami), oraz wytwornice piany za pomocą których podaje się na mytą powierzchnię rozcieńczony środek myjący, aktywną pianę lub inny środek chemiczny.

Urządzenia te z wyglądu są bardzo podobne, natomiast różnią się wyposażeniem. Wytwornica piany może pracować, jako spryskiwacz natomiast spryskiwacz nie może wytwarzać piany.

Stosowanie tego typu technologii ręcznego mycia pojazdów samochodowych jest nader pożądane z uwagi na:

  • penetrujące działanie mediów myjących na mytą powierzchnię. Współczesna chemia stosowana do mycia pojazdów jest w większości środkiem wnikającym w głąb powierzchni pokrytej brudną warstwą. Aby w jak najszerszym stopniu wykorzystać jej własności myjące należy pozostawić przez pewien czas (na 3 –5 minut) podaną chemię na mytej powierzchni dla zaistnienia stosownych reakcji.
  • optymalizację kosztów. W rozcieńczonej chemii dozowanej przez opryskiwacze itp. urządzenia z jednego litra chemii można umyć np. : 3 duże ciężarówki TIR czy 4 autobusy, natomiast podając tę samą chemię w urządzeniach wyposażonych w eżektory (np: agregaty ciśnieniowe zimno czy ciepło wodne) zużycie chemii myjącej tego samego rodzaju znacznie wzrasta i wynosi odpowiednio na 1 TIR-a 0,75 do 1,2 litrów a autobus = 0,5 – 0,75 litra. Koszt mycia wzrasta kilkakrotnie.

Kolejnym, bardzo istotnym faktem w tej branży, a ostatnio i bardzo modnym, jest pokrywanie mytej powierzchni tzw. aktywną pianą. W zależności od sposobu jej wytworzenia, można ją podzielić na pianę mokrą i suchą.

Piana mokra jest uzyskiwana dzięki odpowiednim przystawkom montowanym na wyjściu urządzenia ciśnieniowego potocznie zwanego karcherem i zastosowaniu odpowiedniej dyszy na wyjściu wody z lancy natryskowej. Gęstość piany uzyskuje się poprzez odpowiednie regulacje dopływu chemii. Z uwagi na to, że głównym medium wytwarzania piany jest woda to piana jest mokra i dość szybko spływa zwłaszcza na pionowych powierzchniach mycia. Faktyczny jej stopień wykorzystania nie jest wielki. a czynione obserwacje i badania dowodzą, że wskaźnik ten zawiera się w granicach 0,45 – 0,55, po czym piana spływa na podłoże.

Piana sucha jest uzyskiwana z wytwornic piany przy pomocy sprężonego powietrza. Pianę taką nanosi się na mytą powierzchnię także przy pomocy lancy i odpowiednich dysz. Gęstość piany uzyskuje się dzięki odpowiednim regulacjom dopływu powietrza i chemii. Taka piana jest podawana na suchą powierzchnię przeznaczoną do mycia i się do niej „przykleja” (nie opada szybko) dając możliwość stosowania chemii „delikatniejszej” a więc i tańszej a utrzymuje się kilka krotnie dłużej, co przyczynia się do znacznie większej efektywności. Podany wyżej wskaźnik efektywności zawiera się w granicach 0,75-0,85 a więc znacznie bardziej efektywniejsza jest piana sucha.

Profesjonalne urządzenia stosowane na myjniach do wytwarzania piany można podzielić na instalacje stacjonarne i ruchome wytwornice zbiornikowe.

W instalacjach stacjonarnych do wytwarzania piany stosuje sie specjalne pompy do których podłącza się wodę, sprężone powietrze i chemię. Rurkami czy wężami piana jest doprowadzana do odpowiednich lanc z pistoletem i nakładana na myty pojazd.

Natomiast ruchome wytwornice piany są pojemnikami „na kółkach” wykonane ze stali emaliowanej bądź też tzw. stali kwasoodpornej, o pojemności 20, 40 do 200 litrów, wyposażone w zbiornik umocowany na wózku jezdnym, w manometr, zawór bezpieczeństwa, zawór zwrotny, zawory odcinające dopływ powietrza, płynu, króciec do napełniania chemią oraz króciec do podłączenia sprężonego powietrza, wąż z pistoletem, lancą (często teleskopową) zakończoną odpowiednią dyszą o odpowiedniej długości (np. do mycia wysokich aut typu TIR).

Do opróżnionego zbiornika należy wlać do odpowiedniego poziomu wody, następnie wlewamy najczęściej ok.1 litra płynu myjącego. Nalezy pamiętać aby pozostawić minimum 10-15% powierzchni nie zapełnionej na wtłaczane pod odpowiednim ciśnieniem powietrze, które dokładnie wymiesza a następnie „wypchnie” rozcieńczoną mieszaninę. W przypadku wykorzystania urządzenia do wytwarzania piany powinno ono być podłączone na czas pracy do instalacji sprężonego powietrza. Urządzenia te, z uwagi na niskie cieśnienie robocze nie podlegają dozorowi technicznemu. Poniżej zdjęcia przedstawiające omawiany produkt. Z wyglądu spryskiwacz czy wytwornica piany bardzo mało się różnią – podobne pojemniki, podobne instalacje podające chemię – różnią się dodatkowymi urządzeniami w jakie są wyposażone wytwornice piany.

Uwaga! – Urządzenia emaliowane (stal pomalowana) są mało odporne nie niektórą stosowaną chemię agresywną, te szczególnie o wysokim ph w przeciwieństwie do wykonanych ze stali nierdzewnej, których żywotność jest kilkanaście razy większa.

Chcesz być profesjonalnie obsłużony? To dobrze trafiłeś!

Translate this page »