Piana sucha a mokra

Home / Praktyczne rozwiązania / Piana sucha a mokra

Kolejnym, bardzo istotnym faktem w tej branży, a ostatnio i bardzo modnym, jest pokrywanie mytej powierzchni tzw. aktywną pianą. W zależności od sposobu jej wytworzenia, można ją podzielić na pianę mokrą i suchą.

Piana mokra jest uzyskiwana dzięki odpowiednim przystawkom montowanym na wyjściu urządzenia ciśnieniowego potocznie zwanego karcherem i zastosowaniu odpowiedniej dyszy na wyjściu wody z lancy natryskowej. Gęstość piany uzyskuje się poprzez odpowiednie regulacje dopływu chemii. Z uwagi na to, że głównym medium wytwarzania piany jest woda to piana jest mokra i dość szybko spływa zwłaszcza na pionowych powierzchniach mycia. Faktyczny jej stopień wykorzystania nie jest wielki. a czynione obserwacje i badania dowodzą, że wskaźnik ten zawiera się w granicach 0,45 – 0,55, po czym piana spływa na podłoże.

Piana sucha jest uzyskiwana z wytwornic piany przy pomocy sprężonego powietrza. Pianę taką nanosi się na mytą powierzchnię także przy pomocy lancy i odpowiednich dysz. Gęstość piany uzyskuje się dzięki odpowiednim regulacjom dopływu powietrza i chemii. Taka piana jest podawana na suchą powierzchnię przeznaczoną do mycia i się do niej „przykleja” (nie opada szybko) dając możliwość stosowania chemii „delikatniejszej” a więc i tańszej a utrzymuje się kilka krotnie dłużej, co przyczynia się do znacznie większej efektywności. Podany wyżej wskaźnik efektywności zawiera się w granicach 0,75-0,85 a więc znacznie bardziej efektywniejsza jest piana sucha.

Translate this page »