Metody stosowania środków czyszczących

Metody stosowania środków czyszczących

Technologia mycia to ważny element w procesie mycia pojazdów wielkogabarytowych. Przy dużej ilości mytego taboru najwżniejsze jest najbardziej efektywne wykorzystanie chemii myjącej, tak aby zoptymalizować koszty związane z tą czynnością. Środki myjące stanowią ponad połowę jednostkowego kosztu mycia auta.

Proponujemy trzy sposoby przeprowadzenia tej czynności o różnym stopniu efektywności:

1. podawanie chemii w urządzeniu (w systemie swobodnym lub wymuszonym) w tym samym układzie wodnym w mobilnej szczotce myjącej. W tym przypadku niezbędne jest

– wykonanie dodatkowego objazdu (bez włączonej myjni i obracajacego się wału z włosiem ) aby spryskać mytą powierzchnię. Niestety znacznie wydłuża to czas całej operacji

– podawanie chemii myjącej podczas samego procesu mycia. Sposób ten nie jest przez nas polecany, ponieważ środek myjący nie pozostaje wystarczająco długo na powierzchni mytej aby reagować. Zdecydowana większość obecnie produkowanej chemii (chodzi tu o środki o neutralnym bądź zbliżonym do neutralnego odczynniku PH) posiadają własności penetrujące i powinny mieć „pewien czas” na zadziałanie. Chodzi o to, by położona chemia myjąca spenetrowała zabrudzenia – wnikła w jego najgłębsze warstwy co sprzyja w skuteczniejszym usuwaniu brudu.

W tym przypadku zużycie środków myjących jest na poziomie 1,2-1,5 L / samochód ciężarowy.

2. podawanie chemii w agregatach wysokociśnieniowych. Jest to jeden ze sposobów najczęściej stosowany w praktyce, jednak nie najbardziej optymalny. Polega na wlaniu do specjalnego pojemnika (w urządzeniu lub specjalnej przystawce mocowanej do pistoletu natryskowego) środka czyszczącego. Następnie ustala się stopień nasycenia i kieruje lancę pistoletu na opryskiwaną powierzchnię. Metoda ta jest o wiele skuteczniejsza niż wczesniejsza, jednak nie bez wad. Nośnikiem chemii jest w tym przypadku woda, która powoduje, że po zetknięciu się z mytą powierzchnią, środek z niej przez co penetruje jedynie… brud na posadzce! Efektywność tej metody jest na poziomie 30-40%, więc warto przemyśleć jeszcze inne, poniższe rozwiązanie.

Zużycie chemii kształtuje się tu na poziomie ok. 0,8 – 1,2 L / samochód ciężarowy

3. podania chemii przy użyciu specjalnych urządzeń do piany, spryskiwaczy czy wytwornic piany. Jest to sposób najbardziej efektywny aż na poziomie 75-90% Przetestowany w praktyce i polecany przez naszych klientów. Polega on na tym, że w odpowiednim urządzeniu, wytwornicy,  miesza się ze stałą gęstością środek czyszczący i wodę a wspomaga sprężonym powietrzem. W ten sposób uzyskuje się „suchą pianę”, którą kładziemy na mytą powierzchnię. Substancja ta nie spływa z mytej powierzchni zato reaguje bardzo skutecznie. Czas potrzebny na jej podanie jest wystarczający na właściwą reakcję środka myjącego z brudem. Szorowanie powierzchni myjnią mobilną po wykonanym zabiegu czyni proces najbardziej optymalnym.

Z wykonanej mieszanki 1 L chemii wystarczy do umycia aż 4 pojazdów wielkogabarytowych!

Translate this page »